2ο Φεστιβάλ Ταινιών SELECT RESPECT

Για το σεβασμό στη διαφορετικότητα και τα ανθρώπινα δικαιώματα

ΕΙΣΟΔΟΣ ΔΩΡΕΑΝ

Tο Φεστιβάλ Ταινιών Select Respect πραγματοποιείται για δεύτερη φορά στη Θεσσαλονίκη από το Δίκτυο μη κυβερνητικών οργανώσεων Select Respect. Στόχος του Φεστιβάλ είναι η ενίσχυση του δημόσιου διαλόγου μεταξύ κινηματογραφιστών και κοινού, για την ανάδειξη θεμάτων σεβασμού της διαφορετικότητας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων μέσα από την κινηματογραφική ματιά.

Φέτος το Φεστιβάλ Ταινιών θα περιλαμβάνει διαγωνιστικό τμήμα με 32 επιλεγμένες ταινίες μικρού και μεσαίου μήκους με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα και τη διαφορετικότητα και με αναφορά στην Ελλάδα, 3 προβολές μεγάλου μήκους ταινιών με ακόλουθες συζητήσεις κι άλλες παράλληλες εκδηλώσεις. Κατά την τελετή λήξης θα απονεμηθούν δύο βραβεία: το βραβείο “Select Respect” για μία ταινία που θα επιλέξουν οι οργανώσεις του Δικτύου και το βραβείο «Τζανέτος Αντύπας» στη μνήμη του ακτιβιστή ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ιδρυτή της PRAKSIS.

01-03 Ιουνίου 2018

Κινηματογράφος Ολύμπιον, Αίθουσα Παύλος Ζάννας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

01/06

17:00 - 1ο Μέρος Διαγωνιστικού ταινιών μικρού μήκους

Ellie | Μιλτιάδη Χριστίδη | Διάρκεια 08:44

49 YEARS AFTER – ABOVE LIMITS | Πέτρας Τερζή | Διάρκεια 08:35

Thornless Roses | Πέτρας Τερζή | Διάρκεια 11:59

On Human rights | Kατερίνας Καλέντζη | Διάρκεια 4:33

SOSivio | Nikos Teacher Moustafa | Διάρκεια 8:54

First train | Nikos Teacher Moustafa | Διάρκεια 3:45

White blood | Ντανιέλας Δαμιανίδου  | Διάρκεια 15:18

ELA! A different Greece | Carlo Gambardella | Διάρκεια 16:41

Meatmachine | Κυριάκου Αναστασίου | Διάρκεια 14:49

The Ticket | Χάρη Σταθόπουλου | Διάρκεια 17:00

12, Mpochali street | Ευθυμίας Κοτούλα | Διάρκεια 06:20

The Imam of Lesvos Elma Neykova | Διάρκεια 18:27

My own son | Steven Καραουλάνη | Διάρκεια 6:22

White Daisy | Κυριάκου Γκίκα | Διάρκεια 15:05

Desert | Πάνου Χαλακατεβάκη | Διάρκεια 22:44

I Was Born Twice | Θωμά Γιαννάκη | Διάρκεια 05:41

20:30 - 23:00 ISIS BRIDE | Morteza Jafari

Ακολουθεί συζήτηση με τον σκηνοθέτη Morteza Jafari

ΣΑΒΒΑΤΟ

02/06

17:00 - 2ο Μέρος Διαγωνιστικού ταινιών μικρού μήκους

Carols | Θάνου Ψυχογιού | Διάρκεια 15:40

People are strange | Στέφανου Κοσμίδη | Διάρκεια 07:50

My Name is Sultan (and I’m human) | Aλέξη Ρίζου | Διάρκεια 20:00

A Beautiful Mistake | Luca Acito | Διάρκεια 02:58

Thanks for Accepting Me | Nίκου Κούρου | Διάρκεια 24:05

Alfa Ena | Eμμανουήλ Μαρκάκη | Διάρκεια 27:20

9to5 | Φίλιππου Τσαπέκη | Διάρκεια 12:01

My own son | Steven Kαραουλάνη | Διάρκεια 06:22

The Woman Wore Black | Fiorida Cenay | Διάρκεια 04:14

Mum, I’m back | Δημήτρη Κατσιμίρη | Διάρκεια 04:40

19:30 - HUMAN RIGHTS ANIMATED

Επιλεγμένες μικρού μήκου ταινίες από το TAF – Thessaloniki Animation Festival

20:45 - My name is Merwan Ahme: This is my story | Παραγωγή του Κέντρου Ημέρας Προσφύγων "Αλκυόνη"

Η ταινία είναι παραγωγή του Κέντρου Ημέρας Προσφύγων “Αλκυόνη” της Οικολογικής Κίνησης Θεσσαλονίκης

21:00 - 23:00 Το Ταξίδι του Ορφέα | Ντίνας Σύρπου, Κώστα Κουκουμάκα, Θεόφιλου Δαδή

Ακολουθεί συζήτηση με τους συντελεστές και μουσικό πρόγραμμα

ΚΥΡΙΑΚΗ

03/06

17:00 - 3ο Μέρος Διαγωνιστικού Ταινιών μικρού μήκους

Freezer | Δημήτρη Νάκου | Διάρκεια 16:15

Initiation | Καλλιόπης Βίλλυ Κωτούλα | Διάρκεια 15:00

Neighbors | Kωνσταντίνας Πάλλη | Διάρκεια 17:17

Harmonica | Alexandra Riba | Διάρκεια 05:51

The Other | Aναστασίας Ρίζου | Διάρκεια 07:39

Half Yard | Παναγιώτη Βεκρή | Διάρκεια 15:00

9023 | Σωτήρη Πετρίδη | Διάρκεια 07:35

Borders | Βαγγέλη Παπαδιόχου | Διάρκεια 14:22

Ali & Soraya | Άννας Αντωνοπούλου | Διάρκεια 6:28

19:15 - Δεύτερη Ευκαιρία, του Μενέλαου Καραμαγγιώλη

Aκολουθεί συζήτηση με τον σκηνοθέτη

21:30 - 22:30 Τελετή βραβεύσεων

Empty section. Edit page to add content here.