select respect forum

ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ
Κοινωνική ένταξη, διακρίσεις, διαφορετικότητα

ΕΙΣΟΔΟΣ ΔΩΡΕΑΝ

23-25 Νοεμβρίου 2017, Πολυχώρος ΦΙΞ in Art
26ης Οκτωβρίου 15, Θεσσαλονίκη

Το 1ο Select Respect Φόρουμ «Ανθρώπινα δικαιώματα στην πράξη – Κοινωνική ένταξη, διακρίσεις, διαφορετικότητα» είναι μία διοργάνωση του Δικτύου Select Respect που θα πραγματοποιηθεί για πρώτη χρονιά στη Θεσσαλονίκη. Κύριοι στόχοι του Φόρουμ είναι:

  • να ανταποκριθεί στην ανάγκη για δημιουργία δημόσιου διαλόγου και ευρύτερων συνεργασιών πάνω σε θέματα ένταξης των ομάδων που βιώνουν κοινωνικό αποκλεισμό
  • να δοθεί η ευκαιρία σε φορείς που δραστηριοποιούνται στον τομέα να συνυπάρξουν και να συζητήσουν, να μοιραστούν εμπειρίες και πρακτικές
  • να χτιστεί μία γέφυρα επικοινωνίας όπου οι προκλήσεις του κοινωνικού αποκλεισμού, των διακρίσεων και της μη ανοχής στη διαφορετικότητα να βρουν ένα γόνιμο έδαφος αντιμετώπισης.

Ενεργοί πολίτες, εκπρόσωποι κρατικών φορέων και κοινωνικών οργανώσεων συναντώνται και συζητούν, μαθαίνουν, ανταλλάσσουν γνώση και εμπειρία μέσα από ένα τριήμερο διαλέξεων, συζητήσεων και εργαστηρίων.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Ιδρύματος Χάινριχ Μπελ Ελλάδας, είναι προσβάσιμη σε άτομα με μειωμένη κινητικότητα, ενώ θα παρέχεται διερμηνεία νοηματικής

Επικοινωνία και δηλώσεις συμμετοχής

Ε: info@selectrespect.org

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΕΜΠΤΗ

23

09:30 - Εγγραφές

Empty section. Edit page to add content here.

10:00 - Έναρξη

Empty section. Edit page to add content here.

10:15 - Ανοικτή συζήτηση: Το πολιτικό και νομικό πλαίσιο κοινωνικής ένταξης

Ανοικτή συζήτηση | Διάρκεια: 75′

Παρεμβάσεις:

  • Μαρία Γιαννακάκη, Γενική Γραμματεία Διαφάνειας & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Υπουργείο Δικαιοσύνης
  • Ιφιγένεια Κοκκάλη, Ομάδα Διαχείρισης Συντονισμού & Παρακολούθησης τυης ΕκπαίδευσηςΠροσφύγων, Υπουργείο Παιδεία
  • Κωνσταντίνος Τσιτσελίκης, Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανρώπου και του Πολίτη
  • Παύλος Νεράντζης, Δίκτυο Χάρτα της Ειδομένης
  • Σοφία Αδάμ, Ίδρυμα Χάινριχ Μπελ Ελλάδας

Συντονισμός: Κώστας Κουσαξίδης, Πρόσωπο Αναφοράς για την Ένταξη στο Διεθνή Οργανισμό Μετανάστευσης

11:45 - Στρογγυλές τράπεζες: Το πολιτικό και νομικό πλαίσιο ένταξης

Στρογγυλή τράπεζα 1 | Ανθρώπινα Δικαιώματα: Δυσκολίες στη νομοθετική διαδικασία | Διάρκεια 90′

Εισαγωγή: Μαρία Γιαννακάκη , Γ.Γραμματεία Διαφάνειας & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Υπουργείο Δικαιοσύνης

Συντονισμός: Δημήτρης Παπαϊωάννου, Δίκτυο Select Respect

Στρογγυλή τράπεζα 2 Εκπαίδευση: Πρόσβαση & ίσες ευκαιρίες | Διάρκεια: 90′

Εισαγωγή: Ιφιγένεια Κοκκάλη  – Ομάδα Διαχείρισης, Συντονισμού & Παρακολούθησης της Εκπαίδευσης των Προσφύγων, Υπουργείο Παιδείας

Συντονισμός: Νάγια Τσελεπή, Δίκτυο Select Respect

Στρογγυλή τράπεζα 3 | Ένταξη: Ευρωπαϊκά Μοντέλα & σύγχρονες προκλήσεις στην Ελλάδα | Διάρκεια: 90′

Εισαγωγή: Τσιτελίκης Κωνσταντίνος – ΕΕΔΑ

Συντονισμός: Αγγελική Γαβριέλλα Σαμψωνίδου, Δίκτυο Select Respect

Στρογγυλή τράπεζα 4ΜΜΕ: διακρίσεις & ρητορική μίσους. Η Χάρτα της Ειδομένης ως εργαλέιο αντιμετώπισης του προβλήματος | Διάρκεια: 90′

Εισαγωγή: Νεράντζης Παύλος , Δίκτυο Χάρτα της Ειδομένης

Συντονισμός: Θοδωρής Διαμαντόπουλος, Δίκτυο Select Respect

Στρογγυλή τράπεζα 5 Κοινωνική Αλληλέγγυα Οικονομία (Κ.ΑΛ.Ο) στην πράξη: Εργασιακή ένταξη & ανθρώπινα δικαιώματα | Διάρκεια: 90′

Εισαγωγή: Σοφία Αδάμ, Ίδρυμα Χάινριχ Μπελ Ελλάδας

Συντονισμός: Θανάσης Μακρής, Δίκτυο Select Respect

14:15 - Ανοικτή συζήτηση: Κοινωνικός αποκλεισμός και ένταξη στη Θεσσαλονίκη και τη Βόρεια Ελλάδα

Ανοικτή συζήτηση | Διάρκεια: 60′

Παρεμβάσεις:

  • Εμμανουέλα Κετσιατζή, Εισαγγελία Ρατσισμού Θεσσαλονίκης
  • Ασημίνα Γκοντόλια, Τμήμα Αντιμετώπισης Ρατσιστικής Βίας Θεσ/νίκης, ΕΛΑΣ
  • Παναγιώτης Ανανιάδης, Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας
  • Κωνσταντίνος Κουσαξίδης, Βαλκανιολόγος, Πρόσωπο Αναφοράς για την Ένταξη στον Διεθνή Οργανισμό Μετανάστευσης
  • Θοδωρής Μάρκογλου, Biennàle Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης
  • Σοφία Χαλκίδου , Κέντρο Ελέγχου & Πρόληψης Νοσημάτων, Υπουργείο Υγείας

Συντονισμός: Έφη Γελαστοπούλου, Solidarity Now

15:30 - Στρογγυλές τράπεζες: Κοινωνικός αποκλεισμός και ένταξη στη Θεσσαλονίκη και τη Βόρεια Ελλάδα: Στρογγυλές τράπεζες

Στρογγυλή τράπεζα 6Η Εφαρμογή του Νόμου στην Πράξη | Διάρκεια: 90′

Εισαγωγή: Εμμανουέλα Κετσιατζή, Εισαγγελία Ρατσισμού Θεσσαλονίκης

Συντονισμός: Δημήτρης Παπαϊωάννου, Δίκτυο Select Respect

Στρογγυλή τράπεζα 7 | Καλά παραδείγματα στην ένταξη πολιτών τρίτων χωρών | Διάρκεια 90′

Εισαγωγή: Κώστας Κουσαξίδης, Πρόσωπο Αναφοράς για την Ένταξη στο Διεθνή Οργανισμό Μετανάστευσης

Συντονισμός: Θεοδώρα Πανταζοπούλου, Δίκτυο Select Respect

Στρογγυλή τράπεζα 8 | Εκπαίδευση: Ένταξη & αποκλεισμός | Διάρκεια: 90′

Εισαγωγή: Σμαρώ Χιονά, Τμήμα Συντονισμού Εκπαίδευσης Προσφύγων Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Κεντρικής Μακεδονίας

Συντονισμός: Σοφία Κυπριανίδου, Δίκτυο Select Respect

Στρογγυλή τράπεζα 9 | Υγεία: Πρόσβαση & αποκλεισμός | Διάρκεια: 90′

Εισαγωγή: Σοφία Χαλκίδου, Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων, Υπουργείο Υγείας

Συντονισμός: Στεφανία Πανταζή, Δίκτυο Select Respect

Στρογγυλή τράπεζα 10 | Τέχνη: Αποκλεισμός & ένταξη | Διάρκεια: 90′

Εισαγωγή: Θεόδωρος Μάρκογλου, Biennàle Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης

Συντονισμός: Νατάσα Κατσιάβαλου, Δίκτυο Select Respect

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

24

Παράλληλες θεματικές ομάδες εργασίας

Θεματική Ομάδα Εργασίας Α: Ανθρώπινα δικαιώματα στην Εκπαίδευση

Συντονισμός: Σοφία Κυπριανίδου και Αθανασία Τέλλιου, Δίκτυο Select Respect

Θεματική Ομάδα Εργασίας Β: Η πρόκληση του Προσφυγικού

Συντονισμός: Νάγια Τσελεπή, Σοφία Παπαδοπούλου, Ειρήνη Γρηγοριάδου και Μαριάννα Τσακίρη, Δίκτυο Select Respect

Θεματική Ομάδα Εργασίας Γ: Καταπολέμηση των Διακρίσεων

Συντονισμός: Αγγελική Γαβριέλλα Σαμψωνίδου και Θανάσης Μακρής, Δίκτυο Select Respect

11:15 - Εργαστήρια - Συζητήσεις Ι

Θεματική Ομάδα Εργασίας Α | Συζήτηση: Ανθρώπινα δικαιώματα στην Εκπαίδευση – Δράσεις και Αποτελέσματα | Διάρκεια: 120′

Θεματική Ομάδα Εργασίας Β | Συζήτηση: Αντιφάσεις και Καλές Πρακτικές Εντάξης Προσφύγων | Διάρκεια 120′

Θεματική Ομάδα Εργασίας Γ | Βιωματικό Εργαστήριο (μέρος Ά): Πολλαπλές ταυτότητες. Ποιοί είμαι; | Διάρκεια: 120′

14:15 - Εργαστήρια - Συζητήσεις ΙΙ

Θεματική Ομάδα Εργασίας Α | Βιωματικό Εργαστήριο: Δράσεις και Αποτελέσματα στον τομέα της Εκπαίδευσης (Μέρος Ά) | Διάρκεια: 90′

Θεματική Ομάδα Εργασίας Β | Βιωματικό Εργαστήριο: Προσφυγικό και Ένταξη (Μέρος Α’) | Διάρκεια 90′

Θεματική Ομάδα Εργασίας Γ | Βιωματικό Εργαστήριο (Μέρος Β’): Ένα βήμα μπροστά | Διάρκεια: 90′

16:00 - Εργαστήρια - Συζητήσεις ΙΙΙ

Θεματική Ομάδα Εργασίας Α | Βιωματικό Εργαστήριο: Δράσεις και Αποτελέσματα στον τομέα της Εκπαίδευσης (Μέρος Β’) | Διάρκεια: 75′

Θεματική Ομάδα Εργασίας Β | Βιωματικό Εργαστήριο: Προσφυγικό και Ένταξη (Μέρος Β’) | Διάρκεια 75′

Θεματική Ομάδα Εργασίας Γ | Συζήτηση: Αποτελέσματα – Ανατροφοδότηση | Διάρκεια: 75′

ΣΑΒΒΑΤΟ

25

10:00 - Εργαστήρια Open Space Ι

Εργαστήριο 1 | Inclusion: Facilitating Acces to Asylum-seekers and Refugees in Public Services | Διάρκεια: 90′

Διοργάνωση: UNHCR

Το εργαστήριο θα είναι στα Αγγλικά

Εργαστήριο 2 | Lesbos Solidarity | Διάρκεια 90′

Διοργάνωση: Lesbos Solidarity & Mosaic

Εργαστήριο 3 | Το χρονικό ενός νομοσχεδίου: Νομική αναγνώριση της Ταυτότητας Φύλου | Διάρκεια: 90′

Διοργάνωση: Σωματείο Υποστήριξης Διεμφυλικών

Εργαστήριο 4 | Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής | Διάρκεια: 90′

Διοργάνωση: Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας φυλακών Διαβατών

11:45 - Εργαστήρια Open Space II

Εργαστήριο 5 Μικρός Ντουνιάς Λέσβου: Εκπαιδευτικές δράσεις στη φύση για παιδιά προσφύγων & ντόπιων | Διάρκεια: 90′

Διοργάνωση: Μικρός Ντουνιάς

Εργαστήριο 6 | Το Παράδειγμα της OMNES | Διάρκεια 90′

Διοργάνωση: OMNES

Εργαστήριο 7 | Έμφυλες Ταυτότητες | Διάρκεια: 60′

Διοργάνωση: Thessaloniki Pride

Εργαστήριο 8 | Δίνοντας πρωταγωνιστικό ρόλο στους άμεσα ενδιαφερόμενους κατά τη διαδικασία απεξάρτησης και κοινωνικής ένταξης | Διάρκεια: 90′

Διοργάνωση: Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας ΑΠΘ

“25 Νοεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών”

Δράση Παρέμβασης με προβολή ντοκυμαντέρ και συζήτηση

Διοργάνωση: ΟΙΚΟΠΟΛΙΣ – Κοινωνικός Χώρος και Κλέντρο Ημέρας Προσφύγων “Αλκυόνη”